Szaleństwo

Jak nie poddać się szaleństwu i otwarcie wyrażać siebie

 

„Człowiek potrzebuje odrobiny szaleństwa, inaczej nie zdobędzie się na to, by odciąć linę i być wolnym”
(Nikos Kazantzakis)

Czasem jesteśmy tak spięci wewnętrznie, że nie potrafimy podjąć nawet najprostszej decyzji dotyczącej naszego życia. Staramy się bardzo by wszystko co robimy, było zgodne z tym co myślą o nas inni ludzie: rodzina, znajomi, współpracownicy.

Kontrolujemy każdy swój krok, każde wypowiedziane słowo, bojąc się by kogoś nie urazić czy komuś nie zaszkodzić. Staramy się wypełniać standardy związane z tym jak widzi i opisuje świat nasze najbliższe środowisko.
Jeśli jakieś zachowanie czy pogląd nie spełnia ogólnie przyjętych norm, zostaje wyrzucone poza nawias, uznane za nienormalne, szkodliwe, dziwne, szalone. A my obawiamy się wyjść poza strefę komfortu i postąpić inaczej niż zawsze. Idziemy za tłumem, noga za nogą, niczym więzień skuty kajdankami, nie pamiętając o tym, że owe kajdanki to twór mentalny, nie rzeczywisty i tylko od nas zależy czy odważymy się je zdjąć.

W każdym z nas jest pragnienie wolności i swobody. Pragnienie wyrażania własnych myśli i przekonań, życia w zgodzie z tym, co dyktuje nam nasze serce i nasz duch. Często nie znamy siebie na tyle by dotrzeć do tych odczuć, by je rozpoznać i zrozumieć. Nauczyliśmy się tłumić siebie i swoje własne pragnienia. Nie wiemy czego chcemy od życia, co tak naprawdę nas pociąga, cieszy.

Gdy taki stan się przedłuża, gdy stale postępujemy wbrew sobie, wewnątrz nas rodzi się agresja, powstają uczucia bliskie szaleństwu. Zaczynamy odczuwać chęć rozwalenia struktur otaczającego nas świata, zniszczenia wszystkiego – co nas dotychczas krępowało. Bardzo często te nowe, nieznane dotychczas emocje i pragnienia widzimy jako negatywne, boimy się ich. Dochodzimy do wniosku, że coś złego dzieje się z naszą głową i w związku z tym po raz kolejny tłumimy coś, co usiłuje się wydostać z nas samych na zewnątrz.

Na co czekamy?
Czy na to, aż puści tama i zaleją nas wody, których nie będziemy w stanie zatrzymać?
Owszem, to też jest sposób, choć nieprzyjemny, gdyż często kończący się jakąś formą niszczenia, bolesnym rozbijaniem iluzji, które kierowały naszym życiem. Fałsz i nieprawda nie utrzymają się długo. Nie ma na to szans.

Zastanów się:
Ile razy dziennie postępujesz wbrew sobie i swoim przekonaniom?
Jak często robisz coś tylko dlatego, że jest to rzecz dobrze widziana w Twoim otoczeniu?
Czy zdarza Ci się ukrywać swoje przekonania, które wprawdzie nikogo nie krzywdzą, ale są niezgodne z tym, co twierdzi „większość”?
Jak często zapominasz o sobie, bojąc się braku akceptacji, odrzucenia czy wytykania palcami?
Czy czujesz się ofiarą w relacjach z innymi ludźmi?

Jak uniknąć ekstremalnego szaleństwa? Co zrobić by nie dotrzeć do momentu, w którym życie samo zacznie łamać i korygować sterujące nami schematy? Oto kilka sposobów:

1. Nie unikaj wewnętrznych wglądów. Codziennie znajdź czas na to by usiąść w ciszy spokoju oraz zastanowić się nad swoimi pragnieniami oraz własną wizją życia. Obserwuj swoje myśli i uczucia.

2. Słuchaj wewnętrznego głosu, często skupiaj uwagę na sercu.

3. Nie bój się negatywnych emocji, one mówią bardzo dużo o nas samych i naszej reakcji na otaczający świat. Pokazują nam stan relacji z innymi ludźmi. Są naszym sprzymierzeńcem, nie wrogiem.

4. Pamiętaj, odrobina szaleństwa na co dzień jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

5. Miej własne zdanie i wyrażaj je. Asertywność nie jest równoznaczna z agresją.

6. Podążaj za własnymi marzeniami. Zacznij od realizacji tych najprostszych …

7. Nie bój się rezygnować z toksycznych związków, przekonań i wzorców.

8. Uczciwie, sam przed sobą, przyznawaj się do własnych błędów, po to by je zrozumieć i zaakceptować. To tworzy przestrzeń dla nowych wydarzeń i sytuacji, uczy otwartości i zaufania do życia, pomaga wprowadzać zmiany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s